Universal LNB nedir, çanak anten kurulumu yaparken LNB nasıl konumlandırılmalıdır, LNB çeşitleri nelerdir?

LNB nedir: Uydudan gelen yayınların çanak anten yardımıyla odaklanıp, uydu alıcısına iletilmesine yarayan parçadır

LNB çeşitleri: 1.Üniversal LNB giriş frekansı 10.7–12.75 GHZ ( Gigaherz) çıkış frekansı  950-2150 MHZ (miliherz) olan lnb tipidir. Evrensel LNB de denen bu tip LNB’ler Ülkemizde çok yaygın şekilde kullanılmaktadır , piyasadaki LNB çeşitlerinin %90’ı bu tiptedir. Türksat yayınları bu LNB’ler sayesinde kullanır. Aynı şekilde Dsmart’ın da kullandığı sistem de budur. Eğer anten ayarınız bozulmuşsa ve çanak anten ayarı yapmak istiyorsanız önce LNB’çeşidinin doğruluğunu kontrol ediniz.

  • Üniversal tek çıkışlı LNB (UNIVERSAL SINGLE LNB)

Bir adet uydu alıcısı çalıştırabilen tipteki LNB’dir eğer evinizde bir adet Televizyon varsa ve uydu yayınlarını izlemek istiyorsanız tercih etmeniz gereken LNB’dir. En çok karşılaşılan hatalardan birisi de tek çıkışlı LNB’yi splitter (ayırıcı) vasıtasıyla birden çok televizyonda kullanmaya çalışmaktır. Bu Televizyonunuz ve Uydu alıcınızın arızalanmasına yol açar. Televizyon tamiri gerektiren bir sonuçla karşılaşmak istemiyorsanız doğru LNB’seçimine dikkat ediniz. (televizyon tamiri hizmetimiz için bize ulaşabilirsiniz 05316656805)

 

1.2 Üniversal çift çıkışlı LNB (UNIVERSAL TWIN LNB): Aynı anda 2 adet uydu alıcısının çalışmasına olanak tanır evinizde 2 televizyon varsa, uydu yayınlarını izleyebilirsiniz.

1.3 Üniversal dört çıkışlı LNB (UNIVERSAL QUAD LNB):Yukarıda mezkur Çift çıkışlı LNB gibi, 4 adet Televizyonun aynı anda uydu yayını izlemesine olanak sağlar.

1.4 Üniversal santral LNB’si (UNIVERSAL QUATRO LNB): Müşterek uydu anten sisteminde (Merkezi uydu sistemi) kullanılan LNB’tipidir. Çalışma sistemi diğer üniversal LNB’lere göre biraz daha farklıdır üzerinde 4 adet çıkış portu bulunur ve merkezi uydu santraline (multiswitch) 4 adet anten kablosuyla bağlanır. üzerindeki çıkışlar frekans değerleri göz önünde bulundurulup bağlantısı uzman uyducular tarafından yapılmalıdır.aksi halde televizyon kanallarını izlerken donma, kanalların bir kısmının göstermemesi gibi Televizyon arızalarıyla karşılaşabilirsiniz.

  (merkezi uydu sistemi arızaları için hızlı servis 05316656805)

Türksat Uydusu’ndaki kanalları izlemek istiyorsanız, öncelikli olarak Üniversal LNB temin ediniz, çanak anten kurulumunu yapınız ve çanak anten üzerindeki LNB tutacağına LNB’yi yerleştiriniz

Resim 1 (Çanak anten ve LNB tutacağı resmi) 

Çanak Anten ve LNB Tutacağı
Çanak Anten ve LNB Tutacağı

 

Resim 2 (LNB tutacağı içerisine LNB yerleştirilmiş hali)

LNB Tutacağı İçerisine LNB yerleştirilmiş Hali
LNB Tutacağı İçerisine LNB yerleştirilmiş Hali

LNB’nin konumu çanak antenin montajının nasıl yapıldığına göre değişir. Çanak anten ayağının yukarıya doğru 90 derece düz bir şekilde montajının yapıldığını varsayarsak, LNB üzerideki  konnektör giriş  kısmının aşağıya doğru bakması gerekir. 

 

RESİM 3 (Tek çıkışlı LNB)

Tek Çıkışlı LNB
Tek Çıkışlı LNB