GENEL TELEVİZYON ARIZALARI NELERDİR?

Birçok televizyon arızaları her kullanıcının ortak korkulu sorunudur. Özellikle garantisiz alınan ve merdiven altı yapımı olan ürünlerde arızalarının olma durumu daha fazladır. Arıza durumunda en etkili yöntem teknik ekiple iletişime geçmektir.

 

Ses Var Görüntü Yok Arızası Nedir?

   Ses var görüntü yok arızasının nedeni genel olarak, televizyonun arkasındaki aydınlatmanın arızalanmasıyla kaynaklanmaktadır. Bu aydınlatmanın bozulması, cihazın görüntü vermesinde engel teşkil eder.  Yani aydınlatmanın bozulması bu arızanın en temel sebeplerinin başında gelir. İnventer kartının arızalanması sonucu da bu problem karşımıza çıkabilir. Lakin bu olasılık daha azdır.

 

Televizyonun Geç Açılması

Özellikle LCD televizyonlarda karşımıza çıkan bu problem oldukça sık rastlanmaktadır. Bu durum power kontrol ünitesinin çıkış katındaki elektrolitik kondansatörlerin değer kaybetmelerinden ileri gelmektedir. Ve böyle bir durumla karşılaştığınızda cihazı fazla zorlamadan teknik elemanla iletişime geçilmelidir. Bu şekilde kullanılmaya devam edilirse ana karta (Main board) zarar verme olasılığı artacağından dolayı maliyette artabilir.

 

0531 665 68 05

 

Televizyonun Sık Sık Kapanması

İlk önce bu problem karşılığında televizyonunuzun kapanma saati aralığını ayarlar kısmından kontrol etmeniz gerekmektedir. Problem burada ise kapanma süresini uzatabilirsiniz. Eğer problem buradan kaynaklı değilse Cihazın içindeki aksamalardan biri veya bazıları fazla ısındığı için cihaz kendisini kapama yoluna gidebilir. Kısacası Fazla ısınmadan kısa devre gerçekleşebilir. Bu durumda yapılması gereken teknik elemana başvurmaktır.

 

Televizyon Ekranında Yatay ve Dikey Çizgilerin Meydana Gelmesi

Televizyon Ekranında Oluşan bu çizgilerin meydana gelmesindeki problem tüplü televizyon ise vertikal dikey saptırma kartıyla ilgili problemdir. Plazma televizyonda ise bufer kartından olma olasılığı yüksektir. Bazen de ekrandan yapabilmektedir. Lcd ve led modellerde ise ctrl kartı bu problemde öne çıkmaktadır. Yine bu gibi televizyon arızaları durumlarında teknik elemana başvurmak şarttır.

 

Televizyon Çalışırken Cızırtılı Ses Gelmesi

Neredeyse bilinen tüm modellerde bu problem görülebilmektedir. Televizyon ile uydu alıcının arasındaki skart kablosunun kalitesiz oluşundan kaynaklanabilmektedir. Kaliteli bir skart kablosuyla bu problem ortadan kaldırılabilir. Ya da cızırtı sesi genelde cihazın besleme bölümünden kaynaklanan bir durumdur bu ses beslemede bulunan bobinlerden herhangi birinin zayıflaması sargılarının gevşemesi bobin üzerinde bulunan nüvelerin aralarının açılması lehimlerinin zamanla ısınmadan dolayı iyi temas etmemesinden kaynaklanır. Arızanın giderilmesi bobinlerin yenisi ile değişmesi ile düzelir.

 

Yayınların Donma Problemi

 Ekranın donma problemi, uydu yayını izliyorsanız yayın alınan kanalın sinyal seviyesinin düşmesi ile olabilir. Bu problemin giderilebilmesi için teknik elemana başvurulmalıdır. Lcd televizyonlarda t-con kartının arızalanması ile yine ekranda donmalar meydana gelebilmektedir, t-con kartı hariç panelinde arıza yapmış olabilmektedir.

 

Televizyonu Prize Takınca Evin Sigortasının Atması

Genellikle bütün elektronik cihazlarda meydana gelen bir problemdir. Televizyonun içerisinde bir arıza meydana geldiğinde direkt olarak bu sigorta atar ve cihaz içerisindeki devrelerin elektrik ile olan bağlantısı kesilir. Evin elektrik sigortalarının atmasının nedeni cihaz daha önce servise gitmiş ise orijinal sigortalarının yerine daha yüksek amperde sigortanın takılmış olması yüksek bir ihtimaldir. Cihazın sigortası yerine  evin sigortaları atmış olur.